volte 42

Vláda si hraje na spasitele, ale v krizi nám sebrala peníze

21. července 2020 | 05:07

Zažíváme kvůli koronakrizi těžkou dobu, ale vláda nám vše ještě ztížila tím, že nám sebrala 150 milionů korun, které mělo město získat z příjmů z daní, na které má nárok. Nebojím se tohle jednání označit za podraz. Místo, aby nám kabinet pomohl, tak nám ještě vezme naše vlastní peníze. Udělám všechno pro to, abychom je dostali zpět. I kdybychom si pro ně měli dojet do Strakovy akademie osobně. Věřím nicméně, že náš pan primátor využije svého členství v hnutí ANO a zatlačí na premiéra Babiše a jeho vládu.

Vláda si hraje na spasitele, ale v krizi nám sebrala peníze

Možná to ani nevíte, ale vláda se rozhodla vyplatit živnostníkům bonus za dobu, kdy nemohli podnikat kvůli epidemii COVID-19. To naprosto schvaluji. S čím ale zásadně nesouhlasím je, že část peněz na to sebrala obcím z jejich daňových příjmů. V případě Ústí nad Labem to činí 260 milionů korun (skoro tři tisícovky na hlavu!). Premiér a ministryně financí slíbili, že tyto peníze dostaneme zpět. Jenomže formou bonusu ve výši dvanáct set korun na obyvatele se nám vrátí jen 112 milionů, takže jsme pořád 150 milionů korun v mínusu.

Musím přitom zdůraznit, že těch 260 milionů není žádná dotace. Jsou to peníze, které si obyvatelé Ústí poctivě vydělali, odvedli na daních a část z nich zůstává v našem městě. Tedy právě že v tomhle případě nám nezůstává nic, všechny peníze zmizely do Prahy a zpátky se nám vrátila jen „chudinská dávka“. Možná nás premiér Babiš a ministryně financí Schillerová chtějí trestat za to, že hospodaříme dobře a s přebytkem, který loni dosáhl 160 milionů korun. Zato vláda dělá dluhy, a tak si chce zřejmě přilepšit na náš úkor.

Kabinet sám sebe chválí, jak pomáhá obcím a městům překonávat důsledky krize. Ale dělá pravý opak. Těch 260 milionů je pětina ročního rozpočtu našeho města. Přitom vláda nemá tuto “loupež za bílého dne” zapotřebí. Ve Sněmovně si prosadila obří schodek ve výši pět set miliard korun, což znamená, že každého občana České republiky včetně dětí zadluží téměř padesáti tisíc korunami. Proč si ještě vylepšuje bilanci z našeho? Nechápu. Ministři v Praze si budou porcovat stovky miliard a my v Ústí budeme třít bídu s nouzí?

Takové zacházení si nehodlám nechat líbit. Spolu s dalšími představiteli měst a obcí Ústeckého kraje jsem podepsala otevřený dopis, v němž vyzýváme premiéra, aby splnil svůj slib a vrátil nám to, co našim občanům neprávem sebral. Nechceme žádné milodary, chceme si jen sami rozhodovat o našich penězích. Například za ně opravit silnice a chodníky, nebo investovat do naší ZOO. Ale to nepůjde, když naše peníze zůstanou v Praze. Pokud nám vláda nevyhoví, přistoupíme k razantním akcím, abychom ministry přiměli dodržet slovo. Budu ráda, když se připojíte a dáte najevo, že vám život v našem městě není lhostejný.

Věra Nechybová, 1. náměstkyně primátora Ústí nad Labem za hnutí Ústecké fórum občanů

Věra Nechybová:  Máme v Ústí třít bídu s nouzí? To odmítám 29. září 2020 | 13:15 Věra Nechybová: Máme v Ústí třít bídu s nouzí? To odmítám

Výrazné oddlužení města, zabránění stamilionovým sankcím za dotační chyby předchůdců ve vedení Ústí, zrušení poplatků za svoz odpadu, založení rady seniorů nebo rekonstrukci venkovního areálu koupaliště na Klíši vnímá jako své úspěchy exprimátorka a stávající náměstkyně primátora Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů. V říjnových volbách do krajů kandiduje za hnutí Lepší Sever.

S útlumem těžby uhlí se náš kraj musí přeměnit v lepší sever. Přinutíme českou vládu, aby transformace regionu byla její prioritou. 24. září 2020 | 12:26 S útlumem těžby uhlí se náš kraj musí přeměnit v lepší sever. Přinutíme českou vládu, aby transformace regionu byla její prioritou.

Jaromír Franta se kdysi z důlního zámečníka vypracoval až na pozici vedoucího řidiče velkorypadla v lomu ČSA. Stal se odborovým předákem mosteckých horníků, v současné době působí také v pracovní skupině pro surovinovou politiku při Ministerstvu průmyslu a obchodu a je rovněž členem pracovní skupiny Uhelné komise. Obyvatelé obce Boleboř si jej zvolili již počtvrté za svého zastupitele. Má bohaté zkušenosti jak z hornické profese a prosazování zájmů jejích zaměstnanců, tak i z komunální politiky. Jak vidí budoucnost „svého“ regionu a jaký má „recept“ na jeho proměnu?