volte 42

Tři největší města v Ústeckém kraji přijdou o 650 milionů, nebudou proto třeba kamery pro městskou policii

16. června 2020 | 12:06

Zástupci tří největší měst Ústeckého kraje – Ústí nad Labem, Děčína a Mostu – uvádějí na pravou míru, jaká bude realita tzv. vládních kompenzací pro města a obce v souvislosti s pandemií COVID-19. Politici různých stran a hnutí, kteří budou v podzimních krajských volbách v Ústeckém kraji kandidovat pod hlavičkou uskupení LEPŠÍ SEVER, tak chtějí demonstrovat reálné dopady na rozpočty českých měst. Vláda dnes sice hovoří o plošné dotaci 1 200 Kč na obyvatele, ale už neříká, že tato dotace nepokryje ani 50 procent výpadku příjmů měst a obcí. Vláda se přitom rozhodla sáhnout na peníze měst bez jakékoliv předchozí dohody a nemalou část nákladů pandemie tak potichu přenáší na samosprávu. Dopad pocítí občané zejména v investicích. Například v Ústí nad Labem budou muset oddálit vybudování kamerového centra pro městskou policii.

Tři největší města v Ústeckém kraji přijdou o 650 milionů, nebudou proto třeba kamery pro městskou policii

„Situace v Ústí nad Labem je taková, že odhadujeme propad příjmů ve výši téměř 260 milionů korun. To je pro představu asi pětina celého ročního rozpočtu města. Pokud projde vládní dotace, dostaneme maximálně 112 milionů korun. S takovým výpadkem se budeme prát jen za cenu tvrdých škrtů v rozpočtu i v investicích, což jde ale přímo proti záměru vlády podporovat ekonomiku na lokální úrovni. Politici v Praze hrají pouze mediální divadlo, ale pro život českých a moravských měst to bude znamenat dobu temna,“ říká 1. náměstkyně primátora města Ústí nad Labem Věra Nechybová (občanské hnutí Ústecké fórum občanů), která má na starosti finance města. „Je to nejspíš daň za to, že jsme v posledních letech spravovali naše město s přebytkem, který loni činil přes 160 milionů korun,“ dodává bývalá primátorka města.

Děčín odhaduje podle Vladislava Rašky (Náš Děčín), který má na starosti investiční rozvoj města, že v letošním roce dojde k celkovému propadu příjmů o 190 milionů korun. „Jen za prvních pět měsíců jsme přišli o více jak dvacet milionů korun na sdílených daních. Situace se bude samozřejmě zhoršovat. V případě vládní dotace dostaneme jen asi třetinu těchto peněz, tedy asi 60 milionů korun. Částka 1200 Kč zní možná hezky, ale po vynásobení podle počtu obyvatel je to spíše takový drobný příspěvek nežli reálná pomoc. Samozřejmě teď budeme rádi za každou korunu, ale bylo by naivní si myslet, že se v této situaci bude moci kterékoliv město v republice rozvíjet směrem dopředu,“ říká ekonom Raška.

Lepší Sever navrhuje soudu zrušit kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji 16. srpna 2020 | 17:25 Lepší Sever navrhuje soudu zrušit kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji

Členové koalice Lepší Sever – politické hnutí Ústecké fórum občanů, politické hnutí ProMOST – podali v pátek 14. srpna žalobu na ochranu ve věci registrace kandidátní listiny, kde napadají způsob podání kandidátní listiny České strany sociálně demokratické (ČSSD) k volbám do Zastupitelstva Ústeckého kraje. Žalobci žádají správní soud o posouzení legálnosti kandidátní listiny ČSSD, která byla podána proti vůli krajského vedení strany a v rozporu se stanovami ČSSD. Domnívají se totiž, že došlo k omezení ústavních práv kandidátů za Lepší Sever a koaličních partnerů.

Vláda na nás kašle, odsuzují kompenzační bonus pro obce politici v Ústeckém kraji 10. srpna 2020 | 16:10 Vláda na nás kašle, odsuzují kompenzační bonus pro obce politici v Ústeckém kraji

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (ANO) dnes zveřejnilo informaci, že vláda uvolnila asi 13,5 miliardy korun. Tyto peníze mají být převedeny na účty měst a obcí v rámci jednorázové dotace 1250 Kč na obyvatele jako kompenzační bonus obcím. Podle čísel, která ale vidíme v rozpočtech měst a obcí v Ústeckém kraji, se ovšem jedná o pouhý marketingový trik vlády v Praze.

LEPŠÍ SEVER představil své cíle a kandidáty pro krajské volby 2020 29. června 2020 | 11:56 LEPŠÍ SEVER představil své cíle a kandidáty pro krajské volby 2020

Představitelé projektu LEPŠÍ SEVER, který sdružuje ProMOST, Ústecké fórum občanů a nezávislé kandidáty, zveřejnili na tiskové konferenci v Ústí nad Labem hlavní témata své kampaně a také další osobnosti, které se budou ucházet o hlasy voličů v podzimních krajských volbách v Ústeckém kraji. „Jedna krize je za námi a druhá nás čeká. Mám sice telefon na všechny členy vlády, ale v nejtěžších dobách jsme si stejně museli pomoci sami. Naši kandidáti mají za sebou kus tvrdé práce přímo tady v kraji a vědí co je v kraji potřeba. Osvědčili se při řízení měst, obcí nebo firem. Ve vedení kraje budou potřeba lidé, kteří se už osvědčili v praxi i ve volbách. My je máme a jdeme s nimi do voleb,“ představil společnou kandidátku LEPŠÍ SEVER její lídr Martin Klika. „My tady také žijeme a pociťujeme úplně stejné problémy, jako většina obyvatel našeho kraje. Předvedli jsme, že je umíme řešit ve městech a obcích a teď naše zkušenosti z měst přeneseme do celého kraje,“ slíbil Martin Klika.