volte 42

Jan Paparega: Lepší život na severu není utopie, ale musí se pro to něco udělat

11. září 2020 | 01:09

Patří mezi novou a mladou generaci politiků, kteří se vypracovali postupně. Když se v roce 2014 stal primátorem Mostu, patřil mezi nejmladší politiky, kteří takové úrovně dosáhli. Po šesti letech ve vedení města nyní usiluje o místo krajského zastupitele na kandidátce LEPŠÍ SEVER (číslo kandidátky 42). S vystudovaným advokátem Janem Paparegou jsme hovořili o tématu sociálního vyloučení v Ústeckém kraji.

Jan Paparega: Lepší život na severu není utopie, ale musí se pro to něco udělat

Jste primátorem města, které je často označované jako jedna velká sociálně vyloučená lokalita. V rámci celé země je to poměrně vzácné a příznačné právě pro Ústecký kraj. Čím to je, co si pod tím představit?

Myslím, že na takové označení nikdo v Mostě není pyšný. Na druhé straně si nemůžeme nic nalhávat: Most má svoje problémy, a to zejména s koncentrací nepřizpůsobivých občanů. Já osobně Most nepovažuji za vyloučenou lokalitu jako celek, ale máme oblasti, které jsou skutečně problematické. Město má bohužel dost omezené možnosti, co s tím dělat, ale v rámci kompetencí, které máme, děláme maximum. Dlouhodobě to ale nestačí.

Čím je to podle vás způsobeno?

Náš kraj se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností, byť v posledních letech se to zlepšilo. Stále je tu ale velké množství nepřizpůsobivých lidí, kteří odmítají pracovat a hlavní zdroj peněz pochází ze sociálních dávek. Tihle lidé nedodržují zákony, porušují pravidla slušného chování, neplatí pokuty, a to všechno se podepisuje i do výchovy dětí. Je to začarovaný kruh. Rozhodně nemířím na Romy jako celek, znám spoustu z nich, kteří chodí do práce a žijí slušným životem. Máme ale také velký problém s drogovou závislostí, s exekucemi a chudobou, a to není problém, který by byl čistě etnický.

A co se podle vás dá udělat pro to, aby se situace začala konečně řešit? Kandidujete nyní do krajského zastupitelstva za LEPŠÍ SEVER. Lze vůbec z kraje nějak pomoct?

Jedna věc je příčina a druhá je řešení. Myslím, že obě tyhle věci primárně leží v rukou státu. Proč? To, co se děje v Mostě, ale i v dalších desítkách měst našeho kraje, je způsobeno hlavně tím, že stát tady toleruje a legalizuje obchod s chudobou. Většina těch nepřizpůsobivých se tady neobjevila z ničeho nic. Ti lidé přišli z velkých měst, zejména z Prahy. Podnikatelé s chudobou tu skoupili byty, protože jejich cena oproti Praze je desetkrát menší, nastěhovali si do těch bytů nepřizpůsobivé lidi nebo lidi v nějaké sociální nouzi a vydělávají na dávkách na bydlení. A to jim proplácí kdo? Stát!

Dobře, ale jaké je tedy podle vás řešení? Jak může v této věci pomoci právě třeba kraj?

My jsme samozřejmě i dnes v kontaktu s krajem, ale ten doposud řešil jiné problémy. Proto jsme taky dali dohromady projekt LEPŠÍ SEVER, který má ty priority položené právě na řešení těchto palčivých problémů. Kraj může samozřejmě městům pomoci jako partner při shánění peněz nebo sdílení zkušeností, ale především krajské zastupitelstvo může předkládat zákony. A přesně to budeme po volbách dělat. Budeme navrhovat konkrétní řešení, aby konečně došlo ke změně. A když to poslanci nebudou schvalovat, tak na to nahlas upozorníme, pak si to přehlížení rychle rozmyslí… Lepší život na severu není utopie, ale musí se pro to něco udělat.

Ale vždyť kraj má své zvolené poslance a senátory už dnes, dokonce nejvíc je jich z vládního hnutí ANO. Proč to neřešíte s nimi?

To se samozřejmě děje a nejen v Mostě. Ale jak vidíte, tak výsledek je žádný. Dám příklad. Teď před volbami jsme se setkali v jedné veřejné diskusi s panem poslancem Schillerem z hnutí ANO, který mimochodem kandiduje na hejtmana. Stěžoval si, že chodí po sněmovně, a tu ho s návrhy vyhodí z klubu ODS, tu z klubu TOP 09. Ale vždyť je to probůh vládní poslanec! Pokud měli pan Babiš, paní ministryně Maláčová a další ministři při návštěvě sociálně vyloučených lokalit v našem kraji plná ústa zděšení, tak nechápu, proč už to dávno není schválené. A proč to pan poslanec Schiller neřeší na úrovni svých kolegů ve vládě ANO a ČSSD s tolerancí komunistů… Přesně tenhle alibismus poslanců je důvodem, proč se u nás nic nemění k lepšímu.

Vy jste dlouhodobým kritikem vládní Agentury pro sociální začleňování. Proč? Vždyť to má být právě ten nástroj státu, který by vám měl pomoci…

Jedna věc je záměr a druhá věc je realita. Podle mých zkušeností by se ta agentura měla přejmenovat spíš na Asociální. Jejich nápady a návrhy byly zcela mimo mosteckou realitu. Například po nás chtěli, abychom ty nepřizpůsobivé rozptýlili do městských bytů mezi další občany města. Ale to by tady způsobilo občanskou válku a vytvořilo další sociálně vyloučené lokality. Všichni známe případy, kdy přistěhováním jedné nepřizpůsobivé rodiny do paneláku klesne hodnota ostatních bytů skokově i o desítky procent. A myslíte, že si tohle nechají líbit lidé, kteří třeba splácí 20 nebo 30 let hypotéku? Ani náhodou!

Ale na druhé straně ti nepřizpůsobiví přeci nezmizí z povrchu zemského, jak to tedy řešit?

To samozřejmě nezmizí. Ale řešením není problém rozšířit všude. My usilovně pomáháme lidem, kteří chtějí pracovat, kteří chtějí platit nájmy, neničí pronajaté byty a dodržují pravidla slušného chování. Ale někteří zkrátka nechtějí. Kdo se snaží, tomu musí být vždy podaná pomocná ruka. Proto chceme začít s výstavbou modulového bydlení v Chanově, a to už na jaře příštího roku. Teď na podzim to chceme tamním obyvatelům představit. To jsou ty známé čunkodomky, ale je to naprosto slušné bydlení.

KDO JE JAN PAPAREGA

  • Narodil se 13. září 1981 v Mostě
  • Pochází z hornické rodiny
  • Vystudoval gymnázium a právnickou fakultu, v advokátní praxi se věnoval občanskému a obchodnímu právu
  • Od roku 2010 je zastupitelem města Most, v prosinci 2014 se stal v pouhých 34 letech primátorem města a je jím dodnes
  • V letošních krajských volbách kandiduje za hnutí LEPŠÍ SEVER, a to na 3. pozici
  • Je ženatý, má dceru a žije v Mostě
  • Aktivně se věnuje sportu, především triatlonu
Věra Nechybová:  Máme v Ústí třít bídu s nouzí? To odmítám 29. září 2020 | 13:15 Věra Nechybová: Máme v Ústí třít bídu s nouzí? To odmítám

Výrazné oddlužení města, zabránění stamilionovým sankcím za dotační chyby předchůdců ve vedení Ústí, zrušení poplatků za svoz odpadu, založení rady seniorů nebo rekonstrukci venkovního areálu koupaliště na Klíši vnímá jako své úspěchy exprimátorka a stávající náměstkyně primátora Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů. V říjnových volbách do krajů kandiduje za hnutí Lepší Sever.

S útlumem těžby uhlí se náš kraj musí přeměnit v lepší sever. Přinutíme českou vládu, aby transformace regionu byla její prioritou. 24. září 2020 | 12:26 S útlumem těžby uhlí se náš kraj musí přeměnit v lepší sever. Přinutíme českou vládu, aby transformace regionu byla její prioritou.

Jaromír Franta se kdysi z důlního zámečníka vypracoval až na pozici vedoucího řidiče velkorypadla v lomu ČSA. Stal se odborovým předákem mosteckých horníků, v současné době působí také v pracovní skupině pro surovinovou politiku při Ministerstvu průmyslu a obchodu a je rovněž členem pracovní skupiny Uhelné komise. Obyvatelé obce Boleboř si jej zvolili již počtvrté za svého zastupitele. Má bohaté zkušenosti jak z hornické profese a prosazování zájmů jejích zaměstnanců, tak i z komunální politiky. Jak vidí budoucnost „svého“ regionu a jaký má „recept“ na jeho proměnu?